وبلاگ » دستگاه تست کشش یا تنسایل - توضیح کلی 1
 
دستگاه تست کشش یا تنسایل - توضیح کلی 1

دستگاه تست کشش یا تنسایل - توضیح کلی 1

در این مطلب سعی خواهیم کرد که شما را با طبقه بندی دستگاههای تست کشش یا تنسایل، اصول ساخت، عوامل موثر بر عملکرد و دقت و نحوه خرید آنها آشنا کنیم.

1- تست استحکام کششی چیست؟ چه دستگاهی برای تست کشش استفاده می شود؟

تست کشش یا تنسایل که به عنوان تست استحکام کششی نیز شناخته می شود، یک روش تست برای تعیین خواص مواد تحت بار کششی محوری است. معمولا تست های مختلفی مانند کشش، فشار، خمش، برش، لایه برداری، پارگی و ... قابل انجام است. دستگاهی که تست های فوق را انجام می دهد، دستگاه تست کشش یا تنسایل نامیده می شود.

2- چرا تست استحکام کششی؟

داده های به دست آمده با استفاده از آزمون کشش می تواند حد الاستیک، ازدیاد طول، مدول الاستیک، کاهش سطح مقطع، استحکام کششی، نقطه تسلیم، آزمون مقاومت پارگی، استحکام تسلیم و سایر شاخص های عملکرد کششی مواد را تعیین کند. این نتایج می تواند به کارخانه ها، تولید کنندگان و حتی مصرف کنندگان کمک کند تا خواص مکانیکی مواد مختلف را به طور دقیق تعیین کنند تا در مورد کیفیت، ایمنی، دوام مواد و ... انتخاب بهتری داشته باشند. به عنوان مثال، در تولید سیم برق، تست چقرمگی و سختی فلز را انجام می دهند. در تولید پوشاک و کفش، تست های دوام پارچه، پایداری دکمه، مقاومت در برابر سایش کفش و ... انجام می شود.

3- دستگاه کشش یا تنسایل چه موادی را می تواند آزمایش کند؟

دستگاه تست کشش یا تنسایل عمدتاً برای آزمایش های مکانیکی بر روی مواد مختلف استفاده می شود و می تواند برای آزمایش مواد فلزی و غیر فلزی مانند لاستیک، پلاستیک، سیم و کابل، کابل فیبر، کمربند ایمنی، تسمه های صنعتی، مواد کامپوزیت، کمربند چرمی و پلاستیکی، کارتن و وسایل بسته بندی، ظروفی مانند ظروف روغن و گریس ،  پروفیل، لوله فولادی، مس، پروفیل، فولاد فنر، فولاد بلبرینگ، فولاد ضد زنگ (و سایر فولادهای با سختی بالا)، ریخته گری، ورق فولادی، نوار فولادی، سیم فلزی غیر آهنی و... استفاده شود. به طور کلی دستگاه های تست کشش یا تنسایل، دستگاه های یونیورسال هستند. در اکثر کارخانه ها و آزمایشگاه ها و اکثر محصولات تست کشش، یکی از تست های اصلی می باشد. البته مدل های مختلف دستگاه های تست کشش می توانند مواد مختلف را آزمایش کنند، به عبارتی ممکن است برخی از دستگاه ها برای مواد پلاستیکی مناسب باشند و برخی برای مواد فلزی که باید قبل از اقدام به خرید، با سازنده مشورت کنید.

4- تست کشش چگونه کار می کند؟
در ساخت دستگاه تست کشش یا تنسایل از فناوری الکترونیکی و مکانیکی و اندازه گیری دقیق استفاده شده است. تجهیزات تست کشش از بخش مکانیک، سیستم اندازه گیری، سیستم درایو و اعمال نیرو، سیستم کنترل و قطعات کامپیوتری تشکیل شده است. در ادامه وطایف برخی از قسمتهای دستگاه شرح داده شده است:
  • اندازه گیری مقدار نیروی کششی توسط سنسورهای نیرو و سیستم اندازه گیری داده (یا DAQ)، انجام می شود.
  • اندازه گیری تغییر شکل به طور کلی توسط اندازه گیری جابچایی کراس هد یا اکتنسومتر به دست می آید که این اندازه گیری ها معمولا توسط انکدرهای نوری و یا مغناطیسی انجام می شوند.
  • سیستم محرک یا درایو دستگاه تست استحکام کششی نقش اصلی در جابجایی کراس هدرا بر عهده دارد و معمولا از سیستم سروو موتور در آن استفاده می شود.
  • نرم افزار سیستمی آزمون در ارتباط با سیستم کنترل دستگاه، به قسمت محرک فرمان داده و باعث می شود که کراس هد با سرعت مشخص شروع به حرکت کند. از طریق کنترل کامپیوتری برای تغییر سرعت موتور، به طوری که سرعت جابجایی دستگاه پرتو تغییر می کند. همچنین این نرم افزار مراحل انجام آزمون را مدیریت کرده و نتایج تست را گزارش می دهد
نظرات