وبلاگ » دو سیستم اندازه گیری مرسوم متال دتکتور کانوایر صنعتی
 
دو سیستم اندازه گیری مرسوم متال دتکتور کانوایر صنعتی

دو سیستم اندازه گیری مرسوم متال دتکتور کانوایر صنعتی

فلز مزاحم در خطوط کانوایر چیست:

فلز مزاحم، به هر فلز یا آهن قراضه فلزی اطلاق می شود که به طور تصادفی در طول فرآیند تولید مواد معدنی (سنگ آهن، گچ، سیمان و...) به نوار نقاله ها و مواد فله ای راه پیدا کند. فلز ولگرد می تواند از منابع مختلف مانند ضایعات میله، زنجیر، و انواع مختلف ابزار منشاء گرفته شود. در صنایع معدنی، فلز ولگرد دشمن سنگ شکن است. در واقع، خطر قابل توجهی برای مسدود کردن و آسیب رساندن به سنگ شکن ها، خردکن ها، نوار نقاله ها و سایر تجهیزات پردازشی دارد. در نتیجه، تشخیص فلز ولگرد برای اطمینان از تداوم عملیات و حفاظت از ایمنی کارگران ضروری است.

تشخیص فلز مزاحم:

تشخیص فلز مزاحم توسط متال دتکتور یا فلزیاب هایی که مستقیماً روی خطوط کانوایر نصب شده اند انجام می شود. تشخیص فلز مزاحم تنها روش مطمئن و مقرون به صرفه برای محافظت از سنگ شکن های گران قیمت، خردکن ها، تسمه نقاله و تجهیزات توزین، نمونه برداری و نظارت در خط است. اجسام فلزی که توسط آهنرباهای معمولی ممکن است جذب نشوند (مثلا اجسامی که در زیر بار هستند یا اجسامی که وزن زیادی دارند) را می توان توسط متال دتکتور تشخیص داد. سرمایه گذاری در یک دستگاه متال دتکتور کانوایر یک بخش ضروری برای محافظت از عملیات تولید مواد معدنی در برابر تاخیرهای پرهزینه تولید و خطرات ایمنی است. با عبور کانوایر از داخل دستگاه متال دتکتور، هنگامی که فلز مزاحم شناسایی شد، می توان آن را به صورت دستی یا خودکار از کانوایر بیرون کشید. برای برداشتن دستی فلز مزاحم، دستگاه متال دتکتور یک رله هشدار را راه اندازی می کند و تسمه را متوقف می کند و اپراتور به محل نصب دستگاه مراجعه کرده و فلز را بر می دارد تا از ورود آن به فرآیند پایین دست جلوگیری شود. در حذف خودکار، دستگاه متال دتکتور یک کانال بای پس یا شوت را فعال می کند تا به طور خودکار و بدون توقف تسمه، فلز را از کانوایر خارج کند.

فناوری های دستگاه متال دتکتور کانوایر:

دو فناوری اصلی برای تشخیص فلز مزاحم وجود دارد: سیستم‌های القایی و سیستم‌های Eddy current جریان گردابی. موثرترین روش برای تشخیص فلزات مزاحم در معادن سیمان و سایر صنایع حجیم، سیستم جریان گردابی است.

متال دتکتور القایی:

سیستم تشخیص فلز مزاحم نوع القایی، از یک میدان مغناطیسی نوسانی که توسط یک سیم پیچ سیمی تولید می شود، استفاده می کند. هنگامی که یک قطعه رسانا یا مغناطیسی از فلز ولگرد از روی سیم پیچ عبور می کند، نوسانات تغییر می کند. این تغییر توسط مدار الکترونیک تشخیص داده می شود و هشدار صادر می شود. تشخیص فلز نوع القایی مزایایی دارد: آنها نسبت به سیستم های جریان گردابی حساس تر هستند. با این حال، محدودیت هایی نیز وجود دارد. اولاً، برای شناسایی، فلز مزاحم باید رسانایی بیشتری نسبت به مواد معدنی روی نوار داشته باشد. مهمتر از همه، سنگ های معدنی غیر رسانا، مانند منگنز، نمی تواند با استفاده از این نوع متال دتکتور از سیستم تشخیص فلز مزاحم شناسایی شود.

متال دتکتور جریان گردابی یا Eddy current:

در سیستم تشخیص فلز جریان گردابی، یک جریان پالسی به سیم پیچ اعمال می شود که یک میدان مغناطیسی اولیه را در اطراف آن القا می کند. هنگامی که فلز در داخل میدان حرکت می کند، میدان اولیه جریان های گردابی را در فلز القا می کند. جریان های گردابی میدان های مغناطیسی ثانویه خود را در اطراف این قطعات فلزی ولگرد القا می کنند. این میدان های مغناطیسی ثانویه تولید شده توسط مواد فلزی روی نوار نقاله را می توان با مشاهده سرعت نشست آنها پس از خاموش شدن میدان اولیه متمایز کرد. زمان نشست دامنه این سیگنال، نشانه ای از ماده است، چه سنگ معدن باشد و چه فلز. مدار الکترونیک موجود در آشکارساز می تواند با فعال کردن پنجره اندازه گیری آن تنها پس از تحلیل رفتن میدان مغناطیسی ماده و قبل از پایان میدان مغناطیسی فلز، تفاوت سیگنال بین مواد معدنی روی کانوایر و فلز را تشخیص دهد. یکی از مزایای اصلی این نوع متال دتکتور این است که می توان از آن برای تشخیص فلزات آهنی و غیرآهنی به طور یکسان مانند فولاد منگنز یا مس استفاده کرد. سیستم‌های تشخیص فلز جریان گردابی نیز آب را کاملا نادیده می‌گیرند و تغییرات در بارگذاری تسمه کمترین تأثیر را دارد.

نظرات